BIP
pl-PLen-GB
God�o pa�stwowe
Rekrutacja

Kosmetologia

KOLEGIUM Kolegium Medyczno-Przyrodniczo-Techniczne
POZIOM KSZTAŁCENIA (STUDIÓW) studia pierwszego stopnia (licencjackie)
TRYB STUDIÓW stacjonarny i niestacjonarny
CZAS TRWANIA 3 lata (6 semestrów)
PROFIL KSZTAŁCENIA profil praktyczny
DZIEDZINY, W KTÓRYCH OSADZONO EFEKTY UCZENIA SIĘ dziedzina nauk medycznych i nauk o zdrowiu
DYSCYPLINY NAUKOWE, DO KTÓRYCH ODNOSZĄ SIĘ ZAKŁADANE EFEKTY UCZENIA SIĘ nauki o zdrowiu (dyscyplina wiodąca),nauki farmaceutyczne
TYTUŁ ZAWODOWY UZYSKIWANY PRZEZ ABSOLWENTA licencjat

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA KIERUNKU

Kierunek ten jest przeznaczony dla osób, które wiążą swą przyszłość zawodową z szeroko pojętą kosmetologią. Student uzyskuje wiedzę ogólną z zakresu nauk: o zdrowiu, medycznych i społecznych oraz szczegółową z zakresu kosmetologii. Absolwenci są przygotowani do wykonywania zabiegów z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej, leczniczej i upiększającej. Potrafią odpowiednio dbać o skórę zmienioną chorobowo, współpracując z lekarzami dermatologami. Zdobywają odpowiednie umiejętności odczytywania składu kosmetyków. Potrafią ustalać ich zastosowanie, sporządzać i stosować preparaty, niezbędne do wykonywania zabiegów kosmetycznych, udzielać pierwszej pomocy, wykonywać zabiegi fizykoterapeutyczne z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań. Absolwent uzyskuje tytuł licencjata i posiada wiedzę, uprawnienia oraz umiejętności potrzebne do prowadzenia własnej działalności gospodarczej lub podjęcia pracy w gabinetach kosmetycznych, ośrodkach SPA i gabinetach odnowy biologicznej, firmach zajmujących się produkcją kosmetyków, oraz jako specjalista ds. kreowania wizerunku. Jest także przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.

MODUŁY DO WYBORU

 1. PODOLOGIA

  Podologia to dziedzina łącząca pewne obszary medycyny i kosmetologii, zajmująca się zarówno pielęgnacją stóp zdrowych jak i zmienionych chorobowo. Wypełnia lukę między pielęgnacją estetyczną, a działaniami medycznymi na stopach. Zajmuje się diagnozą, leczeniem wad, zniekształceń, schorzeń stóp oraz ich pielęgnacją. Absolwent po ukończeniu modułu z podologii zdobywa wiedzę i umiejętności z zakresu poprawy kondycji kończyn dolnych, ze szczególnym uwzględnieniem stóp. Potrafi prowadzić działania mające zapobiegać powstawaniu zmian chorobowych, a także planować i przeprowadzać odpowiednie kuracje, w przypadku już istniejących dolegliwości. Rozpoznaje choroby stopy i kończyny dolnej. Potrafi udzielać porad dotyczących pielęgnacji stóp i nóg oraz szerzyć profilaktykę w zakresie właściwej (domowej) pielęgnacji stóp.
  Tym, co wyróżnia podologa spośród innych specjalistów zajmujących się stopami, jest ścisła współpraca z lekarzami różnych specjalności, dla których jest partnerem.

 2. WIZAŻ I STYLIZACJA

  Wizaż i stylizacja to dziedzina zajmująca się kreowaniem całego wizerunku, począwszy od makijażu podkreślającego urodę lub tuszującego niedoskonałości, po dobór fryzury, stylizację ubioru i sylwetki. Wybór tego modułu umożliwi absolwentowi zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu dobierania koloru ubioru/makijażu do typu urody, stylizacji sylwetki, makijaży specjalistycznych, wykonywania kamuflażu kosmetycznego i medycznego, charakteryzacji teatralnej i filmowej, technik specjalnych makijażu oraz body-paintingu. Ponadto, absolwent posiadając wiedzę i umiejętności praktyczne z pogranicza kosmetologii, sztuk pięknych i estetyki będzie potrafił stworzyć indywidualny wizerunek klienta, dopasowany do jego oczekiwań.

 3. KOSMETOLOGIA I ORGANIZACJA USŁUG KOSMETYCZNYCH

  Wybór tego modułu umożliwi absolwentowi zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu ekonomiki, finansów przedsiębiorstw, organizacji oraz marketingu usług zdrowotnych i kosmetycznych, a także SPA and Wellness. Absolwent ponadto potrafi planować działania i kierować zespołem kosmetologów. Zdobywa umiejętności lidera w sektorze usług SPA and Wellness oraz kosmetologicznych.

 4. KOSMETOLOGIA I TECHNOLOGIA KOSMETYKÓW

  Ten moduł przygotuje do pracy w przemyśle kosmetycznym i chemicznym. Absolwent zdobywa dodatkowe kompetencje z zakresu nauk technicznych, w szczególności związane z wszystkimi aspektami współczesnych technologii i produkcji wyrobów kosmetycznych. Ma również wiedzę dotyczącą wymagań jakościowych i regulacji prawnych, stosowanych w procesie wdrażania nowych produktów kosmetycznych na rynek. Zna metody analizy i kontroli jakości kosmetyków.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

 • gabinety kosmetyczne jako pracownik, przełożony, właściciel;
 • gabinety podologiczne;
 • centra SPA i Wellness;
 • ośrodki uzdrowiskowe;
 • laboratoria kosmetyczne;
 • laboratoria firm farmaceutycznych;
 • działy kosmetyczne aptek;
 • przedsiębiorstwa zajmujące się dystrybucją kosmetyków;
 • kosmetologiczne firmy doradcze;
 • firmy zajmujące się surowcami i półproduktami używanymi do wytwarzania kosmetyków;
 • redakcje czasopism prowadzących działy porad kosmetycznych;
 • zakłady odnowy biologicznej;
 • domy opieki społecznej;
 • publiczne i niepubliczne placówki zakłady opieki zdrowotnej, szczególnie: gabinety zajmujące się pielęgnacją stopy cukrzycowej, przychodnie specjalistyczne;
 • gabinety masażu;
 • pracownie zaopatrzenia ortopedycznego i ortotycznego;
 • działy charakteryzacji teatralnej i filmowej;
 • jako stylista i makijażysta pokazów mody, eventów;
 • jako makijażysta w firmach zajmujących się produkcją i sprzedażą kosmetyków upiększających.

DLACZEGO WARTO STUDIOWAĆ KOSMETOLOGIĘ?

 • Ciekawe i rozwojowe studia. Zdobędziesz szeroką wiedzę i umiejętności, ponieważ ponad 50% programu kształcenia stanowią zajęcia praktyczne pod opieką doświadczonej kadry.
 • Łatwo znajdziesz pracę – zarówno w Polsce jak i za granicą ze względu na duże zapotrzebowania na usługi kosmetologów różnych specjalności. Możesz pracować na własny rachunek lub świadczyć usługi innym podmiotom.
 • Kosmetolog to zawód przyszłości cieszący się dużym uznaniem różnych środowisk.
Przetargi
Oferty pracy
Dla mediów
Dla biznesu
Mapa strony

PAŃSTWOWA UCZELNIA
IM. STEFANA BATOREGO

ul. Batorego 64C
96-100 Skierniewice

tel. 46 834 40 00
fax. 46 834 40 07

NIP: 836-177-07-23
NUMER KONTA:
PKO BP 30 1020 4580 0000 1102 0067 5595